75lecieLO

 

Informujemy, że w szkole nie będzie organizowany zjazd absolwentów w tym roku, ze względu na rozprzestrzenianie się zakażenia coronawirusem.

 

 

 

 

 

 

 

70-lecie LO w Lubrańcuimages (1)

 

ZDJĘCIA - Uroczystość 70 - lecia 

 ZDJĘCIA - Bal

  

Bez tytułu

W sobotę, 20 czerwca br. odbyła się uroczystość jubileuszowa 70-lecia  Liceum Ogólnokształcącego w Lubrańcu połączona ze Zjazdem  Absolwentów. Po wielu tygodniach intensywnych przygotowań nadszedł ten dzień, w którym do swojej  szkoły przybyło ponad 550 jej dawnych uczniów, by spotkać się, wspólnie świętować, przywołać wspomnienia i odbyć podróż w czasie, a właściwie, by ten czas zatrzymać..!

 

Wszyscy absolwenci i zaproszeni goście po zarejestrowaniu się otrzymali okolicznościowe pamiątki i w radosnym przemarszu udali się do kościoła parafialnego. Pochód poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod dowództwem tamburmajora  st.chor. Mariusza Lesińskiego.

 

Uroczystą mszę św. sprawowaną w intencji zmarłych profesorów, pracowników i absolwentów naszej szkoły, koncelebrowali nasi księża – absolwenci pod przewodnictwem  księdza proboszcza kanonika Waldemara Karasińskiego.  Homilię wygłosił o. Włodzimierz Sowiński OP. Uczniowie, nauczycieli i absolwenci czynnie włączyli się w przygotowanie liturgii.

 

 Po mszy św. powróciliśmy na boisko szkolne, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości jubileuszowych. Po wysłuchaniu wspaniałego koncertu orkiestry wojskowej,  w imieniu Komitetu Organizacyjnego zebranych gości powitali i spotkanie poprowadzili p. Agata Wojtkowska i p. Jarosław Nowakowski. Swą obecnością zaszczycili nas: prefekt parafii Lubraniec ks.Krzysztof Kamiński, Starosta Włocławski p.Kazimierz Kaca, Wicestarosta p.Stanisław Budzyński, Przewodniczący Rady Powiatu Włocławskiego  p.Marek Jaskólski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - absolwentka naszego LO-  p. Jadwiga Fijałkowska , Radny Powiatu Włocławskiego, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, p.Karol Matusiak, Radny Powiatu Włocławskiego, przewodniczący Komisji Rewizyjnej - absolwent naszego LO- p.Jerzy Pawłowski, Radny Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego p.Stanisław Pawlak,Burmistrz Lubrańca p.Krzysztof Wrzesiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Lubrańcu p.Piotr Sławianowski, Dyrektor  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Lubrańcu p. Krzysztof Kitrys, Dyrektor Zespołu Szkół w Lubrańcu – nasz absolwent p.Przemysław  Sadziński , Dyrektor  Zespołu Szkół w Lubrańcu- Marysinie, p. Marek Kaźmierski oraz  Dyrektor Lubranieckiego  Centrum Dziedzictwa Kulturowego  p. Anna  Stawicka.

 

Nasz jubileusz uświetniła również obecność tych, którzy w murach naszego liceum wykształcili kilka pokoleń absolwentów – naszych profesorów i pracowników szkoły. Szczególnie serdecznie powitaliśmy przybyłych: p. Andrzeja Wąsikowskiego – wieloletniego dyrektora naszej szkoły, nauczyciela wychowania fizycznego, p. Katarzynę Wąsikowską –nauczycielkę wychowania fizycznego, p. Barbarę Becińską- nauczycielkę języka polskiego, p.Marię Kwiatkowską – nauczycielkę  matematyki, p. Halinę Miętkiewicz – nauczycielkę biologii i chemii, p. Ewę Malkę – nauczycielkę fizyki i informatyki, p. Zdzisława Gatyńskiego – nauczyciela wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego, p. Halinę Dzięciołowską i p. Leokadię Gatyńską  - panie sekretarz naszej szkoły. Słowa pozdrowień skierowaliśmy także do nieobecnych nauczycieli: p. Marii Hoffman, p. Róży Lewandowskiej, p. Bogumiła Twardowskiego oraz p. Andrzeja Kalinowskiego.  Wyjątkowo uhonorowany został p. Piotr Wojtasik – nauczyciel języka rosyjskiego, wychowawca wielu pokoleń absolwentów, który po 40 latach zakończył pracę w lubranieckim LO.

 

Dowodem na to, że szkoła nasza została w sercach i pamięci jej wychowanków była choćby obecność najstarszych absolwentów: p. Elżbiety Lamparskiej  (absolwentki 1953), p. Stanisława Przybysza (absolwenta 1953) oraz  p. Ryszarda Jedwabnego (absolwenta 1955). Okazuje się, że jesteśmy jedną wielopokoleniową rodziną, bo nawet ci, którzy całkiem niedawno opuścili mury naszej szkoły tak jak Dominika Sobczak, absolwentka z 2009 roku, też za nami zatęsknili. Obecni byli  także najmłodsi - tegoroczni absolwenci, którzy pomagali w organizacji uroczystości.

 

Dyrektor szkoły p. Jan Kobiela zwracając się do zebranych podkreślił znaczenie tradycji i teraźniejszości w budowaniu przyszłości szkoły.  Miłe słowa gratulacji z okazji jubileuszu kierowali na ręce p. Dyrektora zaproszeni goście oraz absolwenci. W imieniu absolwentów głos zabrali: p.Marianna Witowska, p.Maciej Pakulski oraz p.Marek Wojtkowski. Muzyczny upominek przygotowała dla zebranych nasza absolwentka -artystka p. Barbara Kalinowska, która wykonała kilka swoich utworów do tekstów patrona LO- poety Franciszka Becińskiego.

 

 Młodzież liceum zaprezentowała historię naszej szkoły podczas części artystycznej połączonej z koncertem naszego lokalnego zespołu muzycznego . Występ przerodził się w koncert pokoleń i świetną zabawę, gdyż wspólnie z zespołem śpiewali wszyscy zebrani.  Dopełnieniem tej części spotkania była degustacja specjalnie przygotowanego jubileuszowego tortu. Następnie wszyscy udali się na obiad, by po południu powrócić do budynku szkoły na spotkania w grupach rocznikowych, obejrzeć specjalnie przygotowane wystawy, prezentacje, zdjęcia, szkolne pamiątki, dokonać wpisów w księdze jubileuszowej, porozmawiać z kolegami, spotkać się z profesorami w salach lekcyjnych, na korytarzu usłyszeć szkolny dzwonek i znów mieć te „naście” lat!
        Ważnym punktem w programie dnia było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej  Patronowi naszej szkoły -Franciszkowi Becińskiemu, o odsłonięcie której poprosiliśmy naszą panią prof. Barbarę Becińską– synową Patrona. Dla uhonorowania jubileuszu 70-lecia przed gmachem szkoły został posadzony pamiątkowy dąb „ Franciszek”. Zainteresowaniem cieszyła się także promocja książek naszych absolwentów: Karoliny Prewęckiej, Tomasza Michalaka i Bartosza Pałgana, którzy opowiedzieli o swojej  pracy, doświadczeniach i inspiracjach. Absolwenci udali się również na miejscowy cmentarz, by zapalić znicze na grobach tych  profesorów, pracowników, kolegów i koleżanek, którzy odeszli już do wieczności.

 

Podsumowaniem uroczystości był niezapomniany bal absolwentów, który nazwaliśmy „Studniówką Bis”. Rozpoczęliśmy, jak przystało na studniówkę, tradycyjnym polonezem poprowadzonym przez absolwentów rocznika 1982 ( rocznik wyjątkowy, bo nie miał swojego balu ze względu na stan wojenny). Fantastyczny zespół muzyczny pokierował tancerzami i rozpoczął wspaniały bal, który trwał do białego rana . Wzruszeniom, radości, serdecznościom i  uśmiechom nie było końca, wszyscy bawili się i czuli jakby byli jedną wielką rodziną.

 

W tym wyjątkowym dniu czas stracił na chwilę  swoją władzę, zatrzymał się,  bo  jubileusz skłonił nas  do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, konfrontacji młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, przywołał wspomnienia i wywołał przeszłość. I wystarczyło usiąść w ławce, spojrzeć na tablicę,  a z mroku czasu wydobywały  się zapomniane twarze, dawne przyjaźnie, zdarzenia… Nieistotne, czy uczyliśmy się w sali ogrzewanej piecami kaflowymi w Pałacu nad Lustrem czy  już w gmachu szkoły przy ulicy Brzeskiej. Nasze liceum  było  świadkiem historii pisanej przez Nas wszystkich: uczniów,  nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także  naszych przyjaciół  i rodziców. Każdy zostawił w szkole  cząstkę swojego życia: na zawsze zostawiliśmy w niej ślad po naszych radościach, smutkach, nadziejach i marzeniach, zostawiliśmy swój uśmiech i gniew, radość z sukcesu i smutek po porażce; zostawiliśmy w tym miejscu cząstkę siebie.   Tego dnia  jako dorośli, wróciliśmy  do tej odległej przeszłości, do szkoły,  z którą była związana nasza młodość, nasze najlepsze lata i nasze śmiałe marzenia. Dzięki wspomnieniom, archiwalnym zdjęciom, dekoracjom, starym dokumentom odnalezionym na strychu naszej Alma Mater powróciły  do nas tamte dni, kiedy byliśmy licealistami. To było wspaniałe wielkie święto Liceum Ogólnokształcącego w Lubrańcu - wielkie święto nas wszystkich.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości na www.liceumlubraniec.pl oraz na profilu facebook:70-lecie LO w Lubrańcu

 

Organizatorzy

 

Kochani Absolwenci!
To była dla nas - organizatorów - wielka przyjemność gościć Was po latach w naszym LO. Nie żałujemy ani chwili poświęconej przygotowaniom, bo dla TAKICH ABSOLWENTÓW  i GOŚCI - było warto! Gdyby nie Wasza obecność, serdeczność, ciepłe słowa, uśmiechy i życzliwość - ten jubileusz nie byłby taki sam. To Wy, drodzy Państwo, swoją obecnością i entuzjazmem napisaliście najlepszy scenariusz tej uroczystości; Wasze uśmiechnięte twarze stanowiły najpiękniejszą dekorację! Udowodniliście, że mimo upływu lat jesteście nieodłączną częścią naszej szkoły!

Komitet Organizacyjny:

Balcer Agnieszka
Brzuszkiewicz Daniel
Jankowski Kazimierz
Jarońska Katarzyna
Kobiela Beata
Kobiela Jan
Nazdrowicz Adam
Nowakowska Iwona
Nowakowski Jarosław
Paradzińska Małgorzata
Paradziński Ireneusz
Piasecka Dorota
Pyrek Alina
Sobczyńska Mariola
Szarecka Teresa
Witowska Marianna
Wojtasik Piotr
Wojtkowska Agata 

Dyrekcja LO w Lubrańcu oraz Komitet Organizacyjny serdecznie dziękują wszystkim osobom życzliwym naszej szkole za wszelką pomoc, wsparcie, zaangażowanie, poświęcony czas i otwarte serca.

 

 Nasi partnerzy, którzy pomogli w organizacji uroczystości : 

Czajka –Wysocka Barbara – Dyrektor Publicznej
Szkoły Podstawowej
w Zgłowiączce

Czynszak Ryszard –Prezes OSP w Lubrańcu 
i Druhowie Strażacy

Górniewicz Krzysztof– Dyrektor Zespołu Szkół w Kłobi
Jankowski Marcin
Jaroński Dariusz
Kaźmierski Marek – Dyrektor Zespołu Szkól
w Lubrańcu-Marysinie

Klimkiewicz Marek
Kowalewski Zbigniew
Malka Ewa
Mańkowski Marek
Marczewski Henryk – Komendant Posterunku Policji
w Brześciu Kujawskim
Michalak Tomasz
Niedźwiecki Marcin HU „Pierscień"
Nowakowska Anna
płk Wawrzyniak Marek
ppłk Sikorski Krzysztof
Przybysz Wojciech
Sadziński Przemysław, Wichrowski Piotr – Dyrekcja
Zespołu Szkół w Lubrańcu

Stasiak Ewa i Andrzej
Stawicka Anna– Dyrektor Lubranieckiego Centrum
Dziedzictwa Kulturowego

Terechowicz Krystyna
Wójtowicz Agnieszka
Wrzesiński Krzysztof – Burmistrz Lubrańca 

Nasi sponsorzy i darczyńcy:

Balcer Agnieszka
Bęben Urszula i Edward
Chaberski Janusz PPHU „ Chaberski"
Chudyk Janusz PPUH „ Agroserwis"
Czapowski Jarosław PUH „Wszystko dla zwierząt"
Czynszak Teresa Sklep ogólnospożywczy
Daczkowscy Elżbieta i Józef
Derela Jakub Gabinet Weterynaryjny
Górniewicz Krzysztof
Gralak Maria OSK „LORD"
Jankowski Kazimierz PHRB „ROL-BUD"
Kaliński Marian Zakład Usług Hydraulicznych
Kapturska Maria Kamieniarstwo
Klimkiewicz Marek
Kotlarz Wacława i Adam Sklep spożywczy
Małgorzata Aleksińska PPUH „ Ad-Al"
Mańkowscy Barbara i Kazimierz PHU „Petroman"
Witkowski Wojciech „Video Studio"
Witowski Stanisław Sklep ogrodniczy „ Rolnik"

Matusiak Henryk Usługi projektowe
Modrzejewski Krzysztof OSK „ Modrzejewski"
Niezbrzycka Małgorzata Apteka „ Pod kasztanem"
Nowakowska Jolanta Prezes Banku Spoółdzielczego w Lubrańcu
Nowakowski Jarosław FHU „Kamer.Ton"
Pańka Marek
Paradziński Emil PPUH „Paradex"
Paradziński Ireneusz „ Lubrapol"
Paradziński Ireneusz, Przybysz Zbigniew PW „Domart"
Płaczkiewicz Maria Kwiaciarnia
Stanisław Przybysz Firma Handlowo Usługowa
Stasiak Andrzej
Stawicki Andrzej Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ASTA"
Szarecka Teresa
Urbański Wojciech, Michał Mikołajczyk PW „Revita"

Wojciechowska Jadwiga NZOZ „Lubramed"
Wojtkowski Marek