Zastąpiła poprzednią, na której wypisane informacje były niepełne a nawet błędne. Przygotowany montaż słowno - muzyczny oraz prelekcja p. Wojciecha Przybysza przybliżyły całej naszej społeczności szkolnej losy tych nauczycieli i katechetów, którzy zginęli za ojczyznę.
W godzinach popołudniowych poświęcenia tablicy dokonał proboszcz naszej parafii ks. kan. Waldemar Karasiński. Na uroczystość przybyli: ks. Krzysztof Kamiński, starosta włocławski - Kazimierz Kaca, Stanisław Budzyński - wicestarosta, Marek Jaskulski – przewodniczący Rady Powiatu we Włocławku, radni powiatowi Jerzy Pawłowski i Karol Matusiak, Krzysztof Wrzesiński - Burmistrz Lubrańca, Piotr Sławianowski - przewodniczący Rady Miejskiej w Lubrańcu, dyrektorzy okolicznych szkół, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, uczniowie, dyrekcja i nauczyciele LO w Lubrańcu.
To była wspaniała lekcja lokalnej historii dla wszystkich zebranych, którzy zgromadzili się, by oddać cześć tym, którzy tu przed nami dali świadectwo jak pięknie żyć, sumiennie pracować i gdy trzeba, aż do ostatnich chwil zostać wiernymi Ojczyźnie.

Iwona Nowakowska

Martyrologia nauczycieli z naszej gminy